LUKA OKROS
Rahvusvahelise Roerichi keskuse kultuuriprogrammides hakkas praegu Londonis elav Luka Okros osalema seitsmeaastaselt ja oli pikki aastaid Jelena Roerichi nimelise heategevusfondi stipendiaat.
Praegu on Luka Okros juba tunnustatud kui oma põlvkonna üks paljutõotavamaid pianiste. Muusikakriitikud iseloomustavad tema esitusmaneeri kui „väljendusrikast, võimsat, loomulikku, eredalt loomingulist“.
Luka Okros (Okrostsvaridze) sündis 1991. aastal Tbilisis. Muusikaõpinguid alustas ta nelja-aastaselt, viieaastasena mängis juba laval, kuueselt toimus tema debüüt orkestriga. Kui Luka oli kaheksa-aastane, kuulis tema mängu väljapaistev viiuldaja ja dirigent Vladimir Spivakov, kes pakkus talle stipendiumi õpingute jätkamiseks Moskvas.
2013. aastal lõpetas ta Jelena Roerichi nimelise heategevusfondi toetusel Moskva konservatooriumi (professor Sergei Dorenski klass, assistendid Pavel Nersesjan, Andrei Pissarev, Nikolai Luganski). Samal aastal sai ta õpingute jätkamiseks täisstipendiumi Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis, mille lõpetas 2016. aastal kiitusega (professor Norma Fisheri klass).
18-aastasena debüteeris Luka Okros New Yorgi Carnegie Hallis. Ta on esinenud paljudes maailma suurimates kontserdisaalides, nende hulgas Concertgebouw Amsterdamis, Wigmore Hall Londonis, Glasgow Royal Concert Hall, Rudolfinum Prahas, Palau de la Música Valencias, Palau de la Música Catalana Barcelonas, Moskva Konservatooriumi suur saal, Ferenc Liszti nimeline muusikaakadeemia Budapestis, Raadiomaja Pariisis ja Royal Opera House Mumbais.
Luka Okros esineb Tallinnas esmakordselt, saabudes siia Eesti Roerichi Seltsi kutsel. Tema esituses kõlavad neli Frédéric Chopini geniaalset ballaadi.
NIKOLAI KUZNETSOV
Jelena Roerichi nimelise heategevusfondi stipendiaat.
Nikolai Kuznetsov sündis 1994. aastal Moskvas muusikute paljulapselises peres.
Moskva konservatooriumi kuulsa professori Sergei Dorenski hinnangul: „Nikolai Kuznetsov on unikaalne inimene, väga emotsionaalne ja peen muusik. Tema esitus on täis eredaid kujundeid ja sügavat psühholoogilist taju. See on suur talent. Ees on tal suur tulevik.“
Noor pianist on Eesti publikule juba tuttav, sest esmakordselt esitles ta oma loomingut 23. augustil 2018 iidses Tallinna Raekojas näituse „Roerichi pakt. Ajalugu ja tänapäev“ avamisürituste raames, vallutades toona publiku südamed klaveriteoste virtuoosse ja südamessetungiva esitusega.
Nikolai Kuznetsov on juba enam kui paarikümne rahvusvahelise konkursi ja festivali laureaat.
Ta on Vladimir Spivakovi, Yuri Rozumi rahvusvaheliste heategevusfondide, Jelena Roerichi nimelise heategevusfondi, Moskva ühiskondliku kultuurifondi ja kultuuri arendamise fondi „Tagasitulek“ stipendiaat ning kontserdiprogrammidest osavõtja. Teda on tunnustatud PricewaterhouseCoopers grandi ja preemiaga „Venemaa tulevik“.
Nikolai Kuznetsovi võitude hulgas on autasud konkursil „Chopin Golden Ring“ Sloveenias (2011), Yamaha Music konkursil Moskvas (2014), Rahvusvahelisel Balakirevi-nimelisel pianistide konkursil Krasnodaris (2014), Panama-City rahvusvahelisel pianistide konkursil (2016).
Andekas muusik tuli 2018. aastal toimunud 23. rahvusvahelise Ricardo Viñesi nimelise klaverikonkursi (Hispaania, Kataloonia) absoluutseks võitjaks. 2019. aasta septembris võitis Nikolai Kuznetsov esikoha rahvusvahelisel klaverikonkursil „Rändavad muusikatähed“ Tel Avivis.
Seekordsel Eesti külastusel esitab pianist Pjotr Tšaikovski kuulsa klaveripalade tsükli „Aastaajad“.
Kontserdi lõpetab omapärane üllatus – Moskva konservatooriumi klaverikooli esindajad esitavad ühiselt kaks Sergei Rahmaninovi klaveripala neljale käele (op. 11).
Kontserdi korraldajad on Jelena Roerichi nimeline heategevusfond ja Eesti Roerichi Selts.